2011. március 17., csütörtök

Peyote ékszerek - néhány könnyen megfűzhető minta I.

Az eddigi ismeretekkel könnyen megfűzhető az ominózus Burberry kockás karkötő, amit az első bejegyzésben emlegettem.
Egyszerű páros peyote technikával készül, 24 szem széles. Kell hozzá kb. 2-3 tasak drapp színű delica gyöngy, illetve egy-egy tasak a feketéből, fehérből és a bordóból. Ha sikerül a drappból mattot találni, még érdekesebb lesz a díszítő sorok csillogása.



Burberry kockás peyote

A képet a bal alsó sarokból kiindulva kell nézni. Az elő sor így fog kinézni sorrendben:
- 4 drapp
- 1 bordó
- 5 drapp
- 2 fekete
- 2 fehér
- 2 fekete
- 2 fehér
- 2 fekete
- 4 drapp

Drapp színű gyönggyel fordulunk, majd így folytatjuk:
- 1 drapp
- 1 fekete
- 1 fehér
- 1 fekete
- 1 fehér
- 1 fekete
- 5 drapp

A következő bejegyzésben a kapcsokat nézzük át, amivel le lehet zárni a karkötőt.

Peyote - tervezés papíron és szoftverrel

Most, hogy már a technikát ismeritek, egy fontos lépés van hátra: meg kell tanulni a tervezést. Ez a technika komoly tervezést igényel, ritkán sikerülnek jól a spontán, fűzés közben kitalált ékszerek.

A minta tervezését kétféle módon is meg lehet tenni. Egyrészt ezen a linken találtok előre gyártott mintát, amit kinyomtattok, majd ceruzával, tollal beszínezgetitek a gyöngyöket, amiből kirajzolódik a minta.

Másrészt itt találtok egy tervező szoftvert, ami le kell tölteni, majd futtatni a programot. Kicsit butácska a szoftver, nem rak ki ikont sem az asztalra, sem a start menübe, sem a tálcára. Így minden egyes alkalommal ezt a letöltött file-t kell elindítani. Célszerű ezért egy shortcut-ot csinálni hozzá az asztalon. (Ezt nagyon könnyen lehet: bárhol az asztalon jobb egérgombbal kattintotok, kiválasztjátok a megnyíló listából az Új, azon belül a Prancsikon menüpontot, majd a Tallózás gombbal kiválasztjátok a gépen a letöltött file-t.)

A program maga remekül használható. Felül a tervezést segítő eszközök ikonjait látjátok, többek között lehet vele kört, négyszöget, háromszöget, rombuszt, vonalat rajzoltatni, ha kiválasztjátok jobb oldalt gyöngy színét, akkor egysével is lehet színezgetni a tervezőlapon a gyöngyöket - ugyanúgy, ahogy papíron is. Lehet törölni, cserélni gyöngyöt, és van egy remek funkció benne, bár nem teljesen tökéletes a működése. Ez a funkció a kép import. Ha erre rákattintotok, akkor a gépetekről kiválaszthattok egy képet, megadhatjátok, hány sor széles és hány sor magas legyen, majd ő legenerálja belőle a kész peyote mintát. Természetesen minél kontrasztosabb az eredeti kép, annál jobb lesz a végeredmény. Én egy saját magamról mintázott South Park stílusú képpel próbálkoztam. Itt látjátok, mire jutott vele a program.


Ez volt az eredeti kép


Ez lett belőle

A baloldali panelen felül ki tudjátok választani, hogy milyen fűzési technikát akartok használni. Innen egyelőre a Peyote-ot válasszátok!


2011. március 5., szombat

Peyote technika - hogyan kell fűzni?

Nos, ezt az amúgy nagyon gyakorlatias részt a legnehezebb leírni egy blogbejegyzésben. Ahhoz, hogy értsétek a fúzés technikáját, először íme egy kép arról, hogyan kell kinéznie egy mintának.

Ezen láthatjátok, hogy a gyöngyök az egymást követő sorokban egymástól picit elcsúsztatva beékelődnek az előző sor gyöngyei közé.

És akkor kezdjük el a fűzést. Első körben fűzzünk fel és kössünk rá a cérnára egy nagyobb gyöngyöt úgy, hogy később le lehessen kötni róla. Annyit kell hagyni a végén a cérnából, hogy el lehssen fűzni a szálat, tehát kb. 15 centit. Az a rész, amire fűzni fogunk, legyen azért jó 1 m-es.

Ha a megállító gyöngy fent van, jöhet az első sor. Fűzzünk fel 10 db delica gyöngyöt a cérnára így:

Ha a 10 gyöngy megvan, akkor felveszünk egy újabbat, és a tűvel visszaöltünk a kilencedik gyöngybe így:

 Ha meghúzzuk a szálat, akkor a végén így fognak állni a gyöngyök. Ezzel elkezdjük kialakítani az eltolt sorokat.
Újabb gyöngyöt veszünk fel és újra a második szembe (vagyis az eredeti 10-ből a hetedikbe öltünk bele. Így folytatjuk a sor végéig, amikor kijövünk az utolsó (vagyis az eredeti tízből az első) gyöngyön.
 Ismét fordulás jön, de ez már egyszerűbb lesz, annyit kell csinálni, hogy felveszünk egy újabb gyöngyöt és a kiálló gyöngybe öltünk bele. Innentől kezdve már mindig a kiálló gyöngybe kell majd beleölteni, így fognak szépen egymásra épülni a sorok, ahogy az ábrán is látszik.
 Ijesztőnek tűnhet elsőre, de tényleg egyszerű technika. Pár sort készítsünk így el.

Ha elfogy a cérna, vágjunk egy újabb szálat és kössük az előzőhöz egy egyszerű csomóval, de figyeljünk arra, hogy a kilógó szálakat majd a végén el kell fűznünk, ezért érdemes legalább 15 centis darabokat meghagyni a végéből.